6 tipov na stereognostické vrecúško

    Stereognostické vrecúško má trošku krkolomný názov, ale nie je to žiadna veda. Je to Montessori pomôcka na hru bez očí. Vďaka nej si deti môžu cibriť hmatové vnímanie, rozpoznávať tvary, predmety a štruktúry iba za pomoci rúk. Na to vymyslela Maria Montessori skvelé stereognostické vrecúško, ktoré sa dá zavesiť na krk a má otvory pre obe ruky iba po stranách. Takže žiadne švindľovanie a nakúkanie do vrecka zhora nehrozí 😉     Ak doma máte iba klasické zaťahovacie vrecko, dá sa samozrejme použiť aj to, ale práca s ním nie je taká pohodlná. Horšie sa vkladajú do vrecka zhora obe ruky a deti určite budú do vrecka nazerať (pokiaľ nebudú používať záslepku na oči). Dá sa to vyriešiť tak, že sa bude používať iba jedna ruka, ale tú druhú zbytočne ochudobníte. Okrem toho častokrát až preskúmanie predmetu oboma rukami dáva mozgu ten skutočný 3D obraz, na základe ktorého sme schopní predmet rozpoznať. Ak sa predsa len rozhodnete pre vrecúško pre obe ruky, kúpite ho TU v rôznych farbách.

Ako začať?

    Na začiatok vložíme do vrecka iba 2 druhy predmetov. Môžete na to použiť napríklad kocky a guličky (valčeky) z nejakej stavebnice, pokiaľ sú rovnaké. Ide o to, aby tieto dva predmety boli dostatočne odlišné. Z každého postačí max. 5 kusov. Vložíte ich do vrecka a dáte si na oči záslepku. Vytiahnete na stôl najprv napríklad guličku a potom vedľa nej položíte kocku. Potom znova siahnete do vrecka a vytiahnete jeden predmet, ktorý identifikujete iba hmatom a pridáte ho  k rovnakému predmetu na stole. Ešte môžete vytiahnuť ďalší predmet, pridáte ho na príslušnú kôpku a potom už vrecúško necháte dieťaťu, aby si to vyskúšalo. Predmety vo vrecku môžete kľudne obmieňať. Ja som napríklad použila momentálne sezónne produkty, kôstky z broskýň a marhúľ 😉

Čo ďalej?

Ak už dieťa rozpozná hmatom 2 typy predmetov, môžete pridať ďalší. Max. stačia 4 druhy po 5 kusov. Stačí siahnuť po tom, čo máte doma – či už sú to mušle z dovolenky, kôstky z ovocia, rôzne druhy orechov, cestovín…Čím sú predmety menšie a podobnejšie, tým sa samozrejme zvyšuje náročnosť. Môžete použiť aj rôzne druhy korálikov, gombíkov a hocičoho, čo vám napadne. Ďalšou možnosťou je dať do vrecúška niekoľko párov predmetov, stačí max. 5. Dieťa vytiahne jeden predmet a hľadá k nemu pár. Toto je veeeľmi obľúbený variant, ktorý sa dá hrať aj vo dvojici, je to vtedy veľká zábava 🙂 Tieto drevené tvary v pároch kúpite TU.Do vrecka môžete schovať aj rôzne predmety z domácnosti a vytvoríte tak tajuplné vrecúško. Deti budú hádať, čo je to 🙂Môžem garantovať, že toto ich bude baviť asi najviac. Adelke som pripravila jedno také tajuplné vrecúško a tak ju to chytilo, že potom ona mne vytvorila ďalšie a ja zasa jej na striedačku.Momentálne má Adelka v poličke 2 vrecká, ktorých obsah jej priebežne mením. Oplatí sa začať tým najjednoduchším variantom a náročnosť zvyšovať postupne. Iba tak to bude pre dieťa stále výzva a so zvedavosťou bude preskúmavať vrecúško, čo nové v ňom pribudlo 🙂 A na záver prehľad 6 tipov na naplnenie vrecúšok od nás.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.