7 tipov pre spoločné varenie s deťmi

    S deťmi v kuchyni to môže fungovať. Väčšinou to funguje aj nám doma a rada by som sa podelila s vami o zopár tipov, ako si to v kuchyni zorganizovať, aby to bolo príjemné pre vás aj pre vaše deti.

IMG_4955 (1)

Pre vás, ktorí máte radšej pohyblivé obrázky, som pripravila krátke video o tom, ako sme naposledy piekli s Adelkou makovú štrúdľu:

1. Nemajte žiadne očakávania

Keď nemáte očakávania, nemôže sa niečo nevydariť. Idete do toho s tým, že je to možno pokus a môže to dopadnúť akokoľvek. Keď nemám žiadne očakávania, väčšinou to u nás dopadne viac než dobre. Ak do toho idem s tým, že by to a to mohla Adelka už zvládnuť, vysielam zo seba akýsi tlak, ktorý ona veľmi rýchlo vycíti a prestáva byť varenie zábava.IMG_4960 (2)

2. Varenie je hra

Niekedy sa maminy pýtajú: „Kedy sa mám venovať dieťaťu, keď musím navariť?“ No predsa keď varíte. Berte varenie ako (viac než) zmyslupne strávený čas s vaším dieťaťom. To je tá hra, ktorú máte s deťmi hrať. Veď deti to všetko v kuchyni tak veľmi zaujíma.  A či bude varenie namiesto 1 hodiny trvať 2 hodiny, je to to isté, ako keby ste varili 1 hodinu a 1 hodinu sa hrali s dieťaťom. Činnosti počas varenia patria k dôležtým aktivitám praktického života, ktoré rozvíjajú deti v mnohých smeroch. Viac som o tom písala už v tomto článku.

varenie s detmi

3. Príprava nadovšetko

Dôležité je dopredu si veci nachystať. Ak budete robiť zložitejší recept a dopredu viete, že niektoré činnosti by vás zdržiavali, buď si ich nachystajte dopredu (napr. nakrájať cibuľku, ošúpať zemiaky) alebo majte v zálohe niečo, čo dieťa zatiaľ samé zvládne a s čím vám rado pomôže. Kým ja napríklad šúpem zemiaky, Adelka ich veľmi rada umýva kefkou vo vode. Alebo sa nám osvedčilo mať jednotlivé prísady nachystané v miskách (ako v  reláciách na varenie 😉 ) a najlepšie v slede, ako ich budete potrebovať.

s detmi v kuchyni

4. Aj z kvapiek je more…

Deti veľmi rady pomáhajú a zapájajú sa aj v činnostiach, ktoré sa nám zdajú nepodstatné alebo zanedbateľné. Napríklad Adelka veľmi rada pridáva do hrnca lyžičkou vegetu, bylinky či soľ. Sú to naozaj také mini činnosti, ale pamätám sa na ne, že aj ja ako dieťa som ich rada robila a vôbec mi také mini nepripadali. Naopak som sa cítila dôležito. Takže nemusia to byť žiadne kuchárske výkony, ale aj z takýchto malých kvapiek sa môže prebudiť nadšenie pre spoločné varenie.

ako varit s detmi

 5. Menšie kroky

Neočakávajme, že dieťa vydrží s nami pri varení od začiatku do konca. Môže pokojne odbiehať za hračkami a vy ho môžete ohlásiť: „Vajíčka sú uvarené, chceš ich ošúpať?“…“Potrebovala by som ošúpať cuketu, ideš mi s tým pomôcť?“ A vy už máte vtedy na podnose nachystanú hotovú aktivitu praktického života so všetkým, čo k tomu bude potrebovať 😉 Takto to môže fungovať najmä pri menších deťoch (do 3 r.), ktoré si iba začínajú budovať vzťah k týmto činnostiam.montessori aktivity v kuchyni

6. Poriadok

Poriadok je dôležitý z hľadiska prehľadnosti. Niekedy je ťažké na poriadok čo i len pomyslieť a nie ho ešte na kuchynskej linke mať. Ale keď si dopredu nachystáte prísady napríklad do spomínaných misiek, potom prázdne misky odkladáte do drezu a na linke môžete udržať aký-taký poriadok. Z vlastnej skúsenosti hovorím, že viac vecí na linke odvádza pozornosť dieťaťa. Takto môžete predísť tomu, že sa dieťa bude naťahovať stále za niečím ďalším.IMG_5009

7. Začiatok a koniec

Na varenie s deťmi sú úplne najlepšie jednoduché recepty. Také, ktoré si ľahko rozkrokujete na menšie činnosti, v ktorých sa dieťa nestratí. Môžete si urobiť krupicovú kašu, praženicu alebo rýchlu štrúdľu z lístkového cesta. Ideálne je, keď dieťa vydrží od začiatku do konca, aby malo príklad komplexnej aktivity a videlo aj výsledok svojej činnosti. A keď začiatok a koniec spojíte s oblečením/vyzlečením zásterky, bude to úplne ideálny stav 😉

 

One thought on “7 tipov pre spoločné varenie s deťmi

  1. Výborný „recept“ na spoločné varenie. Ja najradšej varím sama. Ktokoľvek iný v kuchyni,hoci aj ten, kto sa mi snaží pomôcť,mi viacmenej zavadzia. Ale veľmi sa snažím variť-hrať s mojou malou dcérkou. Často si pri tom hryziem do jazyka aby som jej nevravela: „Nechaj tak, urobím to sama, choď sa hrať.“ Lebo si dobre pamätám ako ma moja mamka z kuchyne vyháňala keď som nevedela ešte urobiť poriadne to či ono. Potom keď by som to už zvládla, a ona by pomoc veľmi ocenila, nemala som už záujem. Vďaka za tento článok, ktorý mi pripomína aké je to prospešné – pustiť dieťa do kuchyne ( a vôbec k akýmkoľvek každodenným domácim prácam a činnostiam).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.