Ako na správny úchop pera

    Nedávno ma niektorá mamička  upozornila na úchop ceruzky, ktorý mala Adelka na fotke. Som jej za to vďačná a odvtedy si to viac všímam. O pár dní na to mi prišli do rany ceruzky a pero Stabilo. Hneď sme ich doma vyskúšali a musím povedať, že úchop je teraz už ukážkový. Ale pekne poporiadku. Chcela by som vám v tomto článku napísať niečo o tom, ako môžete dieťa k správnemu úchopu pera či ceruzky viesť aj pomocou Montessori aktivít a pomôcok. Čo všetko správnemu úchopu predchádza a že s tým súvisia aj veci, o ktorých by ste to možno ani nepovedali.    Asi viete, že v Montessori pedagogike písanie predchádza čítaniu. Dieťa môže pokojne niečo napísať, ale nemusí to vedieť po sebe hneď aj čítať. Ak má začať dieťa písať, potrebuje k tomu precvičiť ruku. Od ramena, po zápästie až po prsty. Možno ste si nikdy neuvedomili, že na toto sú perfektným tréningom aktivity každodenného života a zmyslové materiály.Aktivity každodenného života pomôžu dieťaťu v rozvinutí:

– koordinácie rúk, pretože každá ruka robí pri písaní niečo iné,

– jemnej motoriky, jemného pohybu prstov a zápästia,

– pamätania následnosti krokov, keďže dieťa si musí zapamätať, aký ďalší krok nasleduje; pri písaní si dieťa pamätá, ako idú za sebou písmenká,

– pohybu očí, pretože oči stále sledujú pohyb rúk a tým sa trénujú na to, aby neskôr nepreskakovali pri čítaní z riadka na riadok,

– sebadôvery, pretože dieťa má pocit rovnocennosti s dospelým a verí, že dokáže to, čo on, a to sa môže prejaviť v chuti a odhodlaní písať,

– hrubej motoriky a rovnováhy.

Zmyslové pomôcky  rozvíjajú:

– zrak tým, že dieťa sa učí vizuálne rozlišovať rôzne tvary, čo pomáha pri rozlišovaní tvarov písmen,

– sluch, napríklad zvukovými valčekmi, zvončekmi alebo hrami so zvukmi, vďaka ktorým sa dieťa učí rozlišovať rôzne zvuky, a to pripravuje dieťa na rozlišovanie zvukov hlások,

– hmat a tiež úchop, predovšetkým prostredníctvom úchytiek, ktoré možno nájsť napríklad na valčekoch s úchytmi, tvaroch geometrickej komody, ale aj kovových útvarov na písanie.

Rameno rozcvičí napríklad:

Pokiaľ dieťa malo príležitosť tieto aktivity robiť, je veľká pravdepodobnosť, že ruka na písanie pripravená bude a prsty sa budú vedieť uložiť do správneho úchopu. A ako by mal vyzerať?Predpokladom správneho úchopu je, že celá ruka a aj prsty sú uvoľnené. Pero alebo ceruzka sú položené na prostredníku, pridržiavané palcom, ukazovák je voľne opretý zhora. K papieru smeruje šikmo. Prsty by mali byť asi 2-3cm od hrotu pera/ceruzky. Ruka voľne kĺže po podložke a pohyb vychádza z ramena. Praváci aj ľaváci by mali držať písacie náčinie rovnako, rozdiel je iba v tom, že pravák ceruzku ťahá a ľavák ju pred sebou ľahko tlačí.

Deti môžeme naviesť na správny úchop tým, že im povieme, že prostredník je postieľkou pre ceruzku, ukazovák vankúšikom a palec perinkou, ktorou sa ceruzka prikryje 🙂 (podľa materiálov fi. Stabilo).  Najlepšie vedú prsty k takémuto úchopy hrubé trojhranné pastelky.Aby sme vedeli odlíšiť správny úchop od nesprávneho, tak tu je pekný prehľad toho, ako by dieťa pero držať nemalo (pre zväčšenie kliknite na obrázok):Správny úchop dokonalo podporujú napr. ceruzky, pastelky a perá Stabilo vo verzii pre pravákov aj ľavákov. Sú ergonomicky tvarované, majú nekĺzavé priehlbiny a nízku hmotnosť.

Nemusíme čakať, kým deti nastúpia do školy, aby sme im kúpili správne písacie potreby. Tie je dobré zabezpečiť ešte pred nástupom do školy, aby si nevytvorili zlý návyk a aby od samého začiatku ukladali prsty tak, aby sa im dobre a ľahko písalo.

 

One thought on “Ako na správny úchop pera

  1. Dcerka v 1,5 roku drzala ceruzku ukážkovo. Kreslila obycajnymi voskovkami. Nasledne spravny uchop vymizol…znova uchop celou dlanou. Myslim ze ma problém otocit si pastelku sptavne v rucke, ked si ju podáva alebo ju dviha polozenu zo stola…chytit pravou rukou a celou dlanou je pre nu prirodzenejsie.
    Drobne predmety ako zbierala v 1.1,5roku ju uz tolko nefascinuju.
    Pipetky áno.
    Trenujeme a verim ze to zas pojde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.