6 krokov k samostatnému zaspávaniu

    Keď bola Adelka maličká, stále som si myslela, že uspávanie detí bude jedna z vecí, s ktorými budeme musieť zabojovať. Všade som počúvala a čítala, ako ich deti nespia cez deň ani minútu, ako ich hodinu uspávajú a dieťa nakoniec spí 10 minút. Niekto to rieši položením dieťaťa do postieľky, zatvorí dvere a dieťa plačúc zaspí samé. Tento posledný štýl je mi asi najviac vzdialený a nikdy som to takto ani neskúšala. Sme tými rodičmi, ktorí vždy boli s dcérou, až kým nezaspala. Niekedy to trvalo kratšie, niekedy dlhšie, niekedy sme my zaspali skôr ako ona. Napriek všetkým predsudkom o detskom spánku ako strašiakovi, ktoré som si v hlave niesla, začala Adelka asi v 2,5 roku zaspávať sama. Tu by som vám chcela zhrnúť náš príbeh o uspávaní do niekoľkých bodov, vďaka ktorým si myslím, že sa nám to podarilo.ako uspať dieťa

  1. Dojčenie

    Od narodenia sme mali to šťastie, že som Adelku mohla dojčiť. Dojčenie je veľmi dobrý upokojujúci prostriedok a aj u nás bolo pravidlom, že po sladkom mliečku sa ešte sladšie spinkalo. Kým sme sa dojčili, nebol so zaspatím problém. Obávala som sa, ako Adel zaspí, keď ju dojčiť nebudem. Mala som potrebu okolo 15 mesiacov začať pomaly oddeľovať zaspávanie a dojčenie. A to v tom zmysle, že by sa mala Adel napiť mlieka a potom nezávisle na prsníku sa naučiť zaspať. No toto sa mi veľmi nedarilo. Bol to môj výmysel a domnienka, že by to tak logicky mohlo postupovať.

    Zlom v zaspávaní prišiel až pri odstavení. Adelka mala raz veľmi silnú nádchu, pri ktorej nedokázala sať. To sme už boli naozaj v štádiu, že sa dojčila iba pred spaním. Keď sa jej podarilo zaspinkať prvý raz bez prsníka, povedala som si, že by to nemusel byť asi až taký problém a skúsila som to znovu. Podarilo sa nám to aj hneď druhý raz. Ako si s plným noštekom odfukovala, hladkala som ju po vláskoch a ona pokojne zaspinkala. Od vtedy sme prestali s dojčením a začala zaspávať sama, no stále s mojou pomocou.

  2. Režim

    Približne do 3 mesiacov sme nemali žiadny spánkový režim. Adelka prespala tak či onak väčšinu dňa a pravdupovediac som bola aj rada, že je chvíľu hore. V 3 mesiacoch som si povedala, že ju začnem ukladať na nočný spánok približne o 18:30. Tento režim nám ostal v podstate do dnes. Postupne sme prešli z viacerých denných spánkov na jeden a večer sa už o 19h zberáme do postele.

    Bolo asi veľmi málo dní takých, že by Adelka neprotestovala, že ešte nechce ísť spinkať. Napriek tomu, že sme vždy na spánku trvali, nechávali sme jej vždy čas na to, aby si dokončila hru alebo aktivitu, ktorú mala začatú. Dopredu sme jej oznámili (a robíme to tak doteraz), že je čas ísť spinkať a môže si ešte dokončiť, čo má začaté. Dostáva teda možnosť na sebarealizáciu, no s jasným limitom. Netreba hovoriť „keď sa dohráš, pôjdeme spinkať“, pretože to je pre dieťa veľmi nejasný pokyn. Kým sa dohrá, môže prejsť ešte ďalšia hodina. Treba to zadefinovať presne: „Keď dočítame kapitolu/ Keď poskladáme všetky kocky/ Keď vystrihneme tento obrázok …, pôjdeme spinkať.“ Väčšinou aj po týchto checkpointoch sa Adelka dožaduje ostať ešte hore, ale trváme pevne na svojom. Môže si potom už iba vybrať, či ju uložím ja alebo ocino, alebo či pôjde do kúpeľne sama alebo ju vezmem ja. Aby mala stále pocit, že sa môže rozhodnúť podľa seba.

    Režim celkovo považujem za veľmi dôležitý. Dáva dieťaťu pocit istoty a vie, čo bude nasledovať – „Mami, už sa stmieva, pôjdem už spinkať?“, hovorí mi dosť často Adelka. Okrem toho sa nastaví biorytmus dieťaťa a verte či nie, keď sa blíži 19. hodina, Adelka začína zívať. Nepochybujem, že by už v jej veku (33 mes.) vydržala bez poobedného spánku, no zvyšok dňa by trpela ona aj my. Bez neho je menej sústredená, hocičo ju podráždi, má menší záujem spolupracovať… veď to poznáte.

  1. Uspávanky a rozprávky

    V začiatkoch boli podmazom nášho zaspávania uspávanky. Bola som doslova ako jukebox. Túto mi zaspievaj, ešte túto, potom túto… spievala som a spievala hoci aj pol hodinu. Potom som si uvedomila, že Adelku počúvanie môjho spevu baví natoľko, že zabúda, načo vlastne v posteli ležíme. Predsa preto, aby zaspala. Poznala som už za tú dobu, ktorá je jej obľúbená pesnička a tú som jej začala spievať stále dokola. Po druhom/treťom raze už prestala vnímať jej obsah a pesnička začala pôsobiť asi ako biely šum. Pri piatom/šiestom opakovaní väčšinou už zaspala.

    Rozprávky na dobrú noc sme nikdy nečítali. Čítame veľa knižiek počas dňa a maximálne večer ešte pred odchodom do kúpeľne prečítame jednu kapitolu z knižky, ktorú si Adelka sama vyberie. Knižky do postele neberieme, pretože príbehy ju neuspávajú, ale nabudia.uspavanie

  1. Pocit istoty

    Dospela som časom k zisteniu, že Adelka musí mať stále pocit, že sme pri nej. Pamätám si na momenty, keď zatvorila oči a ja som sa potichu vytratila zo spálne. Kým som zišla do obývačky, počula som cez babymonitor, že sa prebrala. A tak som opäť šprintovala hore. Niekedy sa to opakovalo aj viackrát. Ale vždy som sa snažila pribehnúť tak rýchlo, ako to len išlo, len aby nemala pocit, že je v izbe sama.

    Rovnako to bolo aj pri prebúdzaní cez deň. Je dobré pri bábätkách využívať floorbed (matrac na zemi alebo veľmi nízku posteľ) a rozmiestniť zopár hračiek či kníh do dostupnej vzdialenosti. Keď sa dieťaťko prebudí a je samé v miestnosti, rýchlo zabudne na samotu, keď zbadá pútavú vec, ku ktorej sa môže samé doplaziť. Je to všetko o tom, dať dieťaťu pocit istoty. Iba dieťa, ktoré na 100% vie, že sa na vás môže spoľahnúť, bude chcieť byť raz na vás nezávislé.

  1. „Nerozblázni ju, lebo nezaspí.“ alebo „Nech sa vyblázni, aspoň lepšie zaspí.“?

    Neviem, ktorého sa držíte vy, ale mám pocit, že u nás lepšie funguje tá druhá možnosť. Je to väčšinou ocinova parketa, keď príde domov z práce, zahrať si ešte vankúšovú vojnu, gúľať sa alebo robiť kotrmelce. Vtedy Adelka zaspinká celkom rýchlo s pocitom lásky a spokojnosti, že mohli takto spolu stráviť čas.

  1. Hovorte vždy pravdu

    Dnes Adelku uložím do postieľky, zrekapitulujeme si deň alebo príbeh z knižky, ktorý sme po večeri prečítali. Potom sa s ňou rozlúčim a poviem, že ešte sa idem porozprávať za ocinom, upratať kuchyňu, poliať záhradu… Vždy naozaj podľa toho, čo idem robiť. Ona sa uloží, zakutre do periny a zaspí sama. Cez obedný spánok bez pripomienok akceptuje, že idem ešte nachystať balíky pre kuriéra, dovariť obed alebo hocičo iné, čo musím urobiť. Deti tomu uveria, pokiaľ tomu veríte aj vy. A to neplatí iba pri uspávaní.

  2. Spánok ako hrozba

    Tento bod som pridala dodatočne. Nejako som naň pozabudla, ale je dosť dôležitý. Nepoužívajte spánok ako hrozbu. Nehovorte deťom „keď nebudeš poslúchať, pôjdeš spať“ alebo „… pôjdeš do postele, uvidíš!“. Deti potom chápu spánok ako trest a bude pre nich strašiakom. Nikdy nebudú chodiť do postele rady. Skôr to preformulujte na „vidím, že si unavený, poď si oddýchnuť do postieľky“. Ich asociácia so spánkom by mala byť príjemná.

Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+…

10 thoughts on “6 krokov k samostatnému zaspávaniu

  1. Ahoj,
    aj ja mám dcéru Adelku ktorá má teraz 2roky a 4mesiace presne zajtra 🙂 od kedy sa narodila zaspávala pri dojční. Od dvoch rokov chodí do jasličiek a tam zaspáva na obed sama ale doma bez cicíku nedá ani ranu. Cez víkend keď je doma s nami tak ani obedný spánok nechce bez cicíku aj napriek tomu že v jasličkách to ide. Raz dva krat sa stalo že zaspala sama len pri čítaní rozprávky. Ale ako vravím len max trikrát sa to stalo. V noci sa ešte budí 2-3 krát (možno aj viac – ale akosi to odmietam vnímať) … o odstavení nemôže byť ani reč…vôbec neviem ako na to. na ňu nič neplatí…ani bolave cicíky ani leukoplast ani informácia že cicíky musíme nechať malinkým deťom. takže večerné zaspávanie len so mnou a len s cicíkom a bohvie dokedy … raz som si trúfla ísť von a nechala ju so starkou —- bola s ňou hore do pol jedenástej !!!! starka prečítala snáď všetky rozprávky čo doma máme a ani ťuk ! 🙁

    1. Viem o tychto pripadoch, kedy sa dieta nie a nie odtrhnut od cicika. Bohuzial, neviem v tomto poradit 🙁 Ale je to o tom, ze vas vasa Adelka potrebuje citit, ma rada ten pocit istoty. Mozno to treba iba vydrzat, kym sa toho nasyti a potom sama prestane. My sme dojcenie mali vselijake a aj napriek tomu bola Adel do 1 roka takmer vyhradne dojcena (za co som rada).

      1. čo sa týka dojčenia nikdy som to nejak neriešila proste som dojčila a povedala som si že keď už nebude chcieť povie sama ako všetko (dudlik, plienky, kakanie… ) ale tak nejak som tajne dúfala že to bude skôr :DDD neostáva mi nič len čakať…a potom Vám dám vedieť!

        1. Tiež si myslím, že keď na to budú pripravení, tak si to povedia sami:). Môj drobec má za chvíľu dva roky a tiež ešte má k zaspávaniu mliečko. Vie síce zaspať aj bez neho, keď som niekde preč, ale s mliečkom zaspáva radšej. Väčšinou mi to nevadí, je celkom príjemné byť na konci dňa takto na chvíľu v kľude spolu, problém nastane vtedy, keď mu zaspávanie dlhšie trvá. Keď to pre mňa začne byť už príliš, tak poviem, že mliečko je už vypité a že skúsime zaspať bez neho. Väčšinou sa mi potom otočí chrbtom, trošku sa ešte poprehadzuje, kým si nájde tú správnu polohu a potom zaspí. Niekedy to ale nepomáha a musíme sa k mliečku opäť vrátiť, ale verím, že už sa blíži tá chvíľa, keď to už bude zvládať nadobro sám. Snáď nebudeme uspávať na prsníku do piatich rokov:). Inak ďakujem veľmi pekne za pekný článok. Je dobré ukázať, že deti sa vedia naučiť zaspať aj bez toho, aby sme ich museli nechať vyplakávať.

  2. Pekne ste to zvladli, tusim este musime popracovat na tom rezime pred zaspavanim. Len chcem prispiet vtipnou „hlaskou“ nasej malej, ked som ju minule ulozila do postielky: „Maminka, ja uz hned zaspinkam, len si ESTE MUSIM IST NIECO VYBAVIT“. Vstala a sla skontrolovat tatinka do obyvacky. Potom sa vratila, lahla spat a zaspinkala :).

  3. Ďakujem za Váš príspevok. Dáva mi nádej, že a náš malý bude raz zaspávať sám. Zatiaľ mi to príde ako sci-fi :). Robíme to dosť podobne a vo finále zaspáva tak, že pri ňom ja alebo manžel leží, až kým nezaspí. V noci sa spravidla raz zobudí a tiež k nemu hneď prídem ukľudniť ho. Ale niekedy pochybujem o tom, že bude raz schopný zaspať len tak, bez našej prítomnosti. Ale Váš článok je inšpirujúci!

    1. Urcite bude schopny zaspat sam, mne to tiez pripadalo ako sci-fi. Mozno to pride zo dna na den, ani sa nenazdate. Prvy raz sa nam to s Adel podarilo, ked som ju na obed ukladala a zazvonil postar. Povedala som jej, ze moze lezkat a zaspinkat, ja idem otvorit postarovi. Ked som sa vratila, uz spala…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.