Vy spíte na zemi?

    Áno, spíme na zemi. Teda nie na zemi, ale na matraci bez postele. A je to úžasne praktické.

Detskú postieľku sme kúpili a mali sme ju pripojenú k manželskej posteli približne 5 mesiacov. No asi od 2 mesiacov aj tak spávala Adelka s nami v posteli, čo mi vyhovovalo predovšetkým pri nočnom dojčení. Počas denných spánkov spávala tiež na našej posteli. Keď sa už vedela pretočiť na bruško a bolo riziko, že by sa mohla prekotúľať z postele na zem, začali sme uvažovať o zmene.  Zmena prišla v tom období spolu so sťahovaním a posteľ sme vtedy zrušili a začali sme spávať na matraci.adelka floorbed

V niektorých montessori domácnostiach majú už novorodeniatka svoju tzv. floorbed vo svojich detských izbách. My sme naladení viac kontaktne, takže od začiatku spávame v jednej miestnosti. Adelka má svoj malý matrac priložený k nášmu, na ktorý ju prekladám, keď si my ľahneme večer do postele, ehm chcela som povedať na matrac 😉  Nebojím sa, že by sa skotúľala na zem, pretože náš matrac je letisko (2x2m) a jej matrac je obklopený stenami a naším matracom. Aby som však bola úprimná, stalo sa asi trikrát za celý čas, že sa v spánku skotúľala a buď spala ďalej na zemi alebo sa s plačom zobudila.

floorbed bedroomHlavný účel floorbed začala  plniť, keď Adelka začala loziť. Bola samostatná, sama zliezla a vyliezla na matrac. Najmä ráno, keď my sme ešte spali, zišla z matracu a hrala sa s hračkami. A robí to doteraz, väčšinou si vezme knižky a listuje si. Samozrejme zo začiatku to bolo aj o tom, že mi vždy, keď som ju išla uložiť, ušla mi z matracu. Cítila voľnosť pohybu, tak to naplno využívala. Nechala som ju teda vždy ešte chvíľku sa pohrať a potom už ochotnejšie vliezla do spacieho vaku. Nie vždy to samozrejme malo hladký priebeh. Myslím si ale, že to k tomu patrí. Pretože dať dieťaťu slobodu pohybu a potom od neho očakávať, že to nevyužije vo svoj prospech, by bolo naivné. Keď si predstavím sama seba v pozícii dieťaťa, nekonala by som inak. Veď o tom vlastne tzv. floorbed je – podporiť nezávislosť, samostatnosť, slobodu rozhodovania… Po čase si Adelka na voľnosť zvykla a postupne mala tendenciu menej a menej utekať pred spacím vakom. Dnes, keď spací vak roztiahnem, väčšinou si na neho sama ľahne. Jej ochota ľahnúť si závisí na jednej strane od toho, ako veľmi je unavená a na strane druhej aj od toho, či má zrovna v poličke nejaké nové hračky alebo knižky. Ak nechcem, aby sa už rozptyľovala, radšej nové hračky schovám na ráno. Zo skúsenosti môžem povedať, že určite treba trpezlivosť a zaviesť určitý rituál, aby dieťaťu bolo jasné, čo nasleduje a čo sa od neho očakáva.

Spanie na matraci sa u nás osvedčilo a už nám to príde úplne prirodzené. Keď sa Adelka počas dňa zobudí zo spánku, vôbec neplače. Ani cez baby monitor niekedy neviem posúdiť, či je už hore alebo ešte spí. Ona totiž zíde z matracu a sama sa zabaví, číta si. Nemá strach z toho, že keď sa zobudí, je tam sama, bezmocná. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo floorbed stojí za to.

 Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+ …

13 thoughts on “Vy spíte na zemi?

  1. Uzasne, ze aj tuto cast montessori ste dali do praxe! U nas sa mi zda chladno na matrac, ale stale s tou myslienkou koketujem. Vy ste mali aj predtym matrac na zemi alebo ste postel zrusili ked sa narodila Adelka?

    1. My sme zrusili postel, ked mala Adelka 5 mesiacov. Dovtedy sme spali na posteli vsetci spolu, aj ked postielka bola pripojena k nasej posteli… 😉

      1. Inak ma napadlo, ze ci neni nizka postielka (max 15-20 cm) s nizuckym zabradlim (aby sa pri prehadzovani neskotulal) co sa da lahko prezliect to iste ako matrac na zemi? Ci myslis, ze po zobudeni by v rozospatosti mohol zabudnut, ze treba nozickami vyliezt?

        1. No myslím, že matrac je vhodný pre úplné začiatky, kedy babätko začína ešte len loziť. Nizučkú postieľku by som volila asi až keď by vedelo samé tú výšku postele prekonať, aby bolo sebestačné…

  2. Dobry den, ako ste riesili to, ked sa Adelka zobudila a isla sa hrat? Pytam sa na spaci vak a chodenie v nom. Da si ho Aselka sama dole a beha v pyzamku? Alebo ako? Dakujem

    1. Dobry den Julia,
      v spacaku sa vedela preplazit, nebol nejako tesny. Ale pomerne rychlo sa naucila si ho rozopnut – stacilo trosku – aby sa jej podaril zviect a potom uz sa veselo plazila, kam chcela 🙂

  3. Dobry den, prave planujeme dat suncekovi floorbed do jeho izbicky, rada by som sa spyta, ci pod matracom mate nieco podlozene, napr. nejaky rost alebo je matrac priamo na zemi? Dakujem;)

    1. Dobry den,presne toto teraz riešime aj my. Ja tam chcem dať rošt lamelový s rámom kvôli vetraniu matraca,lebo sa bojim plesne. Čítala som že sa to stáva pri penových matracoch položených na zemi.

  4. Dobrý deň, ja som malému chcela vytvoriť tzv. „oddychovú zónu“, je an to vhodný klasický matrac? kľudne aj ten z postieľky? rípadne využíva Vaša Adelka ten matrac aj počas dňa pomedzi aktivity?

    1. Dobrý deň Lucka, zrejme sa pýtate na floor bed. Naša Adel už má takmer 4,5 roka, takže tá izbička vyzerá úplne inak. Teraz má klasickú posteľ 90x200cm a niekedy si tam číta, alebo robí hocičo iné. Vy máte asi menšie dieťatko… veľmi záleží, na čo má „oddychová zóna“ slúžiť. Ak napríklad na čítanie, tak by táto zóna nemala byť pripravená tak, aby evokovalo spanie. Čiže namiesto matraca by som volila nejaké kresielko, prípadne nejaký sedací vak alebo niečo podobné podľa vášho vkusu…

  5. Dobrý deň, práves sa sťahujeme a zariaďujeme spálňu, syn má 6 a pol mesiaca a vybrali sme si spanie na zemi. Mali sme však v pláne len “letisko”, teda cca 2-2,20m širokú posteľ, pre všetkých troch (oco, mama, bábo, aby to bolo jednoznačné 🙂 Zaujala ma možnosť “vlatnej postielky” vedľa, v čom je výhoda? Je vhodné aby malo dieťatko “vlastný” priestor na spanie? ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.