Znakujeme

    So znakovaním sme začali približne v 8. mesiaci. Hľadala som informácie o znakovaní prevažne na internete. Veľmi dobrá zahraničná stránka, ku ktorej sa stále vraciam, je Baby Sign Languageznaky. Dá sa tu nájsť slovník so základnými pojmami, ale aj kartičky so znakmi, ktoré som vytlačila a oblepila nimi zboku celú chladničku 🙂 Je dobré to mať na očiach a najmä zo začiatku si pripomínať jednotlivé znaky.

Stránka Baby Sign Language je prehľadná a páči sa mi najmä preto, že každý znak sa dá pozrieť na videu. Pri detskom znakovaní však platí, že dieťa alebo rodič si môže zvoliť na konkrétne slovo svoj vlastný znak, ak je pre nich prijateľnejší. Neplánovala som kupovať program znakovania na DVD-čkach, no keďže ich mala moja veľmi dobrá kamarátka, tak nám ich požičala. Ale Adelke sa to veľmi nepozdávalo a keďže videá sú dlhé, obsedela najviac 5 minút (čomu som koniec koncov rada, keďže ju neučíme pozerať telku).Svetielko

    Začali sme so slovami pes, mačka, otec, záchod, piť a postupne sme pridávali knihakúpať, spať, jesť, ešte, svetlo. Pekné video so základnými znakmi je TU. Neskôr som zaradila do znakovania jednotlivé časti oblečenia – ponožky, nohavice, tričko, čiapka… Slová volím podľa toho, čo reálne a často počas dňa používame. Odporúčam do znakovania zapojiť čo najviac rodinných príslušníkov. U nás to väčšinou ťahám sama, pretože manžel väčšinou nie je doma alebo znakovať zabúda.

Zásady, ktoré dodržiavame pri znakovaní:

1. Znaky zaraďujeme podľa toho, čo Adelku momentálne zaujíma, prípadne podľa činností, ktoré doma často vykonávame (jesť, piť, kúpať sa…).

2. Kľúčom k úspechu je neustále opakovanie znakov každý deň a v rôznych situáciách. Tak dieťa najlepšie pochopí, že napr. lopta nie je iba tá žltá loptička na poličke vľavo, ale že lopta môže mať veľa rôznych podôb.

3. Znakujeme pred tým, ako slovo vyslovíme, počas hovorenia a aj potom.

4. Ak k Adelke hovoríme celou vetou, znakované slovo sa snažíme hlasom zdôrazniť, aby sme ho odlíšili od ostatných.

5. Treba mať veľa trpezlivosti, kým dieťa znak začne samo ukazovať. Nenútime ju, aby odznakovala naspäť. Snažíme sa, aby to hlavne bola zábava.

   Adelka začala po 2 mesiacoch ukazovať prvý znak – pes. Ukazuje sa jednoducho potľapkaním rukou po boku, ako keď voláme psa k sebe. dogPsa som jej ukazovala vždy v knižke, na prechádzke a vyhľadávala som s ním častý kontakt u známych, prípadne s prívetivými okoloidúcimi. Dnes aj keď sme doma a vonku zašteká pes, automaticky hovorí „havo“ a znakuje psa aj niekoľko minút. Je to veľmi milé pozorovať, ako dieťa dokola opakuje, keď sa niečo nové naučí. Keď Adelka ukázala svoj prvý znak, potešila som sa, že to začína prinášať ovocie. Pri ostatných znakoch vidím, že mi rozumie, no ešte to nevie napodobniť. Očakávala som, že bude jednotlivé znaky používať približne v takej postuponosti, v akej som  ich ju učila. No to vôbec nie je pravidlo – znak pre mačku ju učím od samého začiatku a stále ho neukazuje, aj napriek tomu, že mi rozumie. Naopak sliepku som ju začala učiť iba pred pár dňami a už ju vie ukázať. Je to veľmi ovplyvnené tým, čo ju baví a zaujíma. Keďže sliepky máme doma, teší sa, keď ich vidí a tak ich chodíme pozerať každý deň. Niektoré nové znaky, ktoré začne používať, sa len matne podobajú tomu, čo ju učím znakovať. Niekedy musím mať veľa fantázie, aby som prišla na to, čo mi chce vlastne ukázať. Napríklad niekedy rovnako ukazuje znak pre pápá (na obr. vľavo) a svetlo (na obr. vpravo). Rozlišujem to iba podľa situácie. Ale postupne na jej gestách vidieť, ako sa zdokonaľujú.Bye bye vs. light

    Je to skvelý pocit vedieť, na čo dieťa myslí, keďže to vie zaznakovať. Cítim, že sme si jedna druhej bližšie a znakovanie nás ešte viac spája. Momentálne dokola opakuje 4 znaky:  

Niekedy sa stáva, že ukazuje sliepku a hovorí „havo“. Vtedy jej iba zopakujem slovo „havo“ a ukážem správny znak. Niekedy mám pocit, že znakuje jedno cez druhé, len aby so mnou komunikovala. Od znakovania si sľubujem, že mi raz bude vedieť zaznakovať aj užitočné veci, ako napr. že ju niečo bolí, že chce piť, jesť, hrať sa… Na druhej strane si už teraz musím dávať pozor na jazyk a nehovoriť znakované slová hocikedy. Pretože akonáhle poviem „havo“, Adelka ho hľadá a očakáva, že sa zjaví. Naposledy som v konverzácii s mužom povedala „čo ti pipi?“ a Adelka začala znakovať sliepky – po domácky pipky 🙂

Pipky

Článok určite niekedy ešte doplním, v závislosti na tom, ako budeme v znakovaní napredovať… Znakujete aj vy? Máte vlastné znaky? Aký najzaujímavejší znak ste dieťa naučili? Komentujte pod článkom 🙂

  Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+ …

7 thoughts on “Znakujeme

  1. Lenka, opat super clanocek.
    Ja tiez planujem znakovat s dcerkou, ma 6 mesiacov. Som zvedava, ako nam to pojde. Mamicky, ktore znakuju s detickami, su nadsene z tejto formy komunikacie. A deticky su spokojne tiez, lebo vedia komunikovat a predide sa frustracii z nepochopenia.
    Niektore znakujuce deti zacnu rozpravat neskor, ine skor ako ich rovesnici, ale vraj maju bohatsiu slovnu zasobu a su schopne tvorit aj zlozitejsie vety.
    Myslim, ze to stoji za to, vyskusat:-)

  2. Jej teraz som zistila, ze s Adelkou aj znakujete. Ja som so syncekom zacala v 6. mesiacoch. Len som myslela, ze on zacne rychlejsie. Vidim, ze znakom rozumie – trebars ked mu ukazem znak pre keksik, tak hned pozrie na nadobu, kde ich mame odlozene.
    No a vcera po vyse 3 mesiacoh ukazal prvy jasny znak. Vzdy pred kupanim mame „naked kick time“ 🙂 teda Damianko je bez plienky cely vyzleceny a hra sa u nas na posteli. Vcera bol ale dost mrzuty a nechcelo sa mu blbnut so mnou a zrazu si sadol a ukazal trosku krkolomny znak pre kupanie. Tak som zopakovala po nom ci sa chce ist kupat a ukazala som znak a dal mi najvacsi usmev na svete 😀 tak sa tesiiim. konecne vidim, ze cele to usilie a miestami aj frustracie stali za to 🙂 verim, ze sa nam to rozbehne teraz.
    Inak na neho znakujeme obaja dost vela veci – papanie, pitie, spanie, svetlo, von, auto, rozne zvieratka, knizka, keksik, rozne oblecenie, plienka, etc..

    1. Ahoj Marína,
      ja som čítala, že ak sa začne so znakovaním skôr, samozrejme dlhšie trvá, kým dieťa znaky začne ukazovať aj napriek tomu, že im rozumie. Môže to vtedy rodičov odradiť, že dlho vynakladajú úsilie a zatiaľ nevidia žiadnu odozvu od dieťaťa. Mas pravdu, ze je to velka radost, ked zacne dieta komunikovat a ukaze prvy znak. Teraz vam to uz pojde. Nasa Adelka uz asi mesiac ukazuje stale iba cca 4-5 znakov. Pred nedavnom zacala ukazovat znak pre ciapku 🙂 Verim, ze sa to rozbehne s postupnym rozvojom motoriky…

    1. Ahoj Marína, zatiaľ vytrvalo znakujeme. Narátala som, že dnes používame do cca 15 znakov. Adelka začína už aj rozprávať, na niektoré veci si už vynašla svoje slovíčka, takže tie už znakovať prestáva. V poslednej dobe ukázala nový znak „topánky“ a „ešte“. Odvtedy „ešte“ ukazuje takmer na stále a na všetko 😉 A dnes ma prekvapila, že zaznakovala „záchod“ v zápätí, ako sa pokakala do plienky 🙂 Pre mňa je už teraz veľkou satisfakciou, že mi zaznakuje, že chce ísť napr. spinkať alebo že chce piť.
      A môžem sa opýtať, ako ste na tom vy?

  3. No moj maly vymyselnik, rozumie skoro vsetky znaky a to som ich velke mnozstvo pridala. Ale znakovat sa mu okrem teraz najoblubenejsej „lampy“ nechce nic 🙂 neviem ako ho inspirovat k tomu, aby ich aj sam pouzival. jemu staci ked ja mu znakujem, on je spokojny, ze si rozumieme a tym to pre neho konci 🙂 pokusala som chytit mu rucicky a ukazat mu ako sa to robi, ale to sa mu stale este nepaci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.