5 tipov ako rozvíjať zrak bábätka

    Keď máte doma bábätko, začnete sa zaujímať o to, ako by ste ho mohli podporiť a vhodne stimulovať jeho zmysly. Predtým som sa nezamýšľala nad  tým, že spomedzi 5 zmyslov je práve zrak ten, ktorý je po narodení najmenej vyvinutý. A práve ten môžeme vhodnými podnetmi u bábätka rozvíjať. Niektorí ste sa ma na FB pýtali, prečo je dobré bábätku ukazovať čiernobiele obrázky. Tak tu je odpoveď.

    Na Dorotke som si všimla, že rada vyhľadáva pohľadom svetlo. Často sa zahľadí napríklad na lampu alebo bodové svetlo. To preto, že sietnica novorodencov rozlišuje veľké kontrasty svetla a tmy alebo čiernej a bielej. Na rozdiel od toho sietnica dospelého dokáže rozlíšiť veľa odtieňov svetla a farieb. Takže sa dá povedať, že tie pekne zladené pastelové farby v detských izbičkách potešia viac oko dospelého ako oko bábätka. Najviac však bábätko baví sledovať ľudské tváre a predovšetkým tú mamininu. Postupne sa naučí poznať známe osoby a aj predmety a vydrží sa už dlhšie na ne sústrediť. Najskôr sa za nimi natáča celou hlavičkou a neskôr už iba očkami.

Vizuálne podnety pre bábätko sú preto veľmi dôležité. Majú veľký vplyv na rozvoj jeho nervovej sústavy. Podporovaním videnia v kontrastoch vznikajú v mozgu nové nervové spojenia, mozog sa vyvíja rýchlejšie a zdokonaľuje sa videnie. Podporuje sa tým hlavne ostrosť videnia a koncentrácia. 

Ako to docieliť?

  1. Najlepším spôsobom ako toto docieliť je, ponúkať bábätku spomínané kontrastné obrázky, prípadne čiernobiele prúžky, štvorčeky…Môžete ich umiestniť v izbe pri postieľke alebo na stene, prípadne ich bábätku ukazovať.Pre bábätká existujú aj leporelá s čiernobielymi obrázkami. My máme doma dve – jedno o zvieratkách Baby animals spots and  stripes a druhé s rôznymi predmetmi z domácnosti či z prírody Black on white.
  2. Ponúknite bábätku v jeho aktívnej zóne čiernobiely mobil. Najznámejší Montessori čiernobiely mobil je Munari mobil. TU si môžete stiahnuť čiernobiele obrázky, z ktorých môžete vytvoriť aj mobil.
  3. Dbajte na správnu vzdialenosť. Bábätká vidia do vzdialenosti 20 – 30 cm, čo je približne vzdialenosť od matkinho prsníka po jej tvár (pri kojení). Túto vzdialenosť majte na pamäti aj pri vešaní mobilov.
  4. Vystihnite momenty bdelosti. Bábätká väčšinu času spinkajú a jedia, no sú momenty, kedy s otvorenými očami sledujú svet. Predpokladom je, aby bábätko bolo v pohode, oddýchnuté, prebalené a napapané 🙂 Tieto momenty je dobre využiť a bábätku poskytnúť správne zrakové podnety. Nečakajte však, že bábätko vydrží dlho sledovať, bude to iba zopár minút.
  5. Oblečte sa do prúžkov. Najviac času trávi bábätko práve s vami a na vás sa pozerá. Preto prúžkované tričko je asi tým najlepším spôsobom, ako zrak stimulovať. Táto možnosť sa mi osvedčila asi najviac. Najmä pri kojení na moje tričko Dorotka hľadí naozaj upreným pohľadom.

4 thoughts on “5 tipov ako rozvíjať zrak bábätka

  1. Dobry den, mna by zaujimalo, ako mate pripevneny mobil. Pozeram, ze asi zo stropu, ale ako? A este sa chcem spytat, zrkadlo mate o stenu nejak prichytene akebo je len oprete?Dakujem velmi pekne za odpoved.

    1. Mobily sme vesali priamo zo stropu, kde sme naskrutkovali háčik. Zrkadlo uchytene nebolo, ale bude, akonahle zacne byt Dorotka viac pohybliva…

    1. Dobry den, teraz to narychlo cez mobil asi nenajdem, ale link som isto davala v clanku Montessori izba pre babatko, mrknite tam 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.