Manipulačná doska

   S manipulačnou doskou som sa prvýkrát stretla v knihe Výchova kojence v rodině, o ktorej píšem aj v jednom z mojich článkovmanipulacna doskaJej podoba tu však bola veľmi zjednodušená, keďže ide o knihu z roku 1977.

Zaujala ma dobrou myšlienkou, že dieťa si na malej ploche má možnosť vyskúšať veľa vecí a trénovať svoje zručnosti. Povedala som manželovi, že by mohol niečo také pre Adelku vyrobiť. Súhlasil s podmienkou, že si mám rozmyslieť, čo všetko tam chcem mať a kúpiť potrebné veci a že on sa do toho pustí. Tak som jedného dňa sadla k internetu a hľadala inšpiráciu. Bola som prekvapená, že som na zahraničných stránkach našla nie jednu, ale hneď niekoľko manipulačných dosiek rôznych tvarov a veľkostí. Dajú sa nájsť pod názvami ako activity board alebo manipulation board (manžel jej od začiatku hovorí action board 🙂 ).

A tak moje prvé kroky smerovali do železiarstva/zámočníctva. Samozrejme, že som nevedela, ako sa vecičky, ktoré chcem kúpiť, volajú. Všelijak zložito som to predavačovi vysvetľovala a o to väčšie nepochopenie prišlo, keď som povedala, že to chcem pre to dieťa, čo sedí v kočíku 🙂

Názvy v popise dosky som sa preto snažila uviesť čo najpresnejšie, snáď vám to pomôže pri nákupe.

Activity Board - popisky

 

  1. retiazka na dvere
  2. zvonček na bicykel
  3. klavírny pánt
  4. zástrč bajonetová uzamykateľná (okrúhla zásuva)
  5. kovový klip
  6. papučka na šnurovanie
  7. koliesko (vyberať také, aby sa tam nedal zaseknúť prstík)
  8. dotykové svetlo
  9. karabínka s krúžkami na kľúče (na závitovom očku)
  10. západka
  11. zvonček na bicykel
  12. vypínač na šnúru (lampový) nalepený na suchom zipse
  13. suchý zips
  14. petlica s visiacim zámkom
  15. skriňový zámok
  16. rovná a ohnutá skrutka na navliekanie krúžkov
  17. vodárenské kolienka pre vhadzovanie guľôčky

2-okienko na zamok

Navliekacie krúžky a kľúče od zámkov sme upevnili na pevnejšie šnúrky, ktoré však Adelka aj tak zakrátko odtrhla. 15-snurkyPreto sme potom radšej použili úzku kvetinársku stužku. Do otváracích okienok sme zozadu nalepili plexizrkadlo (zvýšilo nám z výroby zrkadla umiestneného v  kútiku s hračkami). Niektorí do okienok dávajú obrázky napr. zvieratiek alebo rôzne povrchy zaujímavé na dotyk. Treba myslieť aj na rozmiestnenie jednotlivých prvkov tak, aby si navzájom nezavadzali pri manipulácii. Prípadne jednoduchšie prvky pre tie najmenšie deti umiestniť dolu a prvky s rastúcou obtiažnosťou postupne umiestňovať vyššie (napr. koliesko môže roztočiť aj lezúň na štyroch, kdežto šnurovanie topánky zvládne staršie dieťa, ktoré dočiahne vyššie).

07-IMG_7313

Takto prebiehala výroba: 

Naša manipulačná doska ešte stále nie je kompletná. Prichádzame postupne na veci, ktorými ju chceme doplniť. Mám už nachystaný zips, pretože Adelka v poslednej dobe rada odzipsováva oblečenie. Tiež mám na zozname koleso s otočnou rukoväťou/kľuku. Veľa prvkov na manipulačnej doske zatiaľ Adelka používať nevie. No už teraz sa s nimi postupne zoznamuje a doska bude rásť spolu s ňou.

Čo by ste na manipulačnú dosku dali vy?

 Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+ …+.

2 thoughts on “Manipulačná doska

  1. Jej, paradna doska 🙂 to okienko je genialny napad 🙂 ja som malemu (10 mesiacov) tiez jednu urobila, ale taku o dost primitivnejsiu z kartonu 😀 a kedze ho momentalne zaujimaju predovsetkym materialy a tvary, tak som somu prisposobila aj vyber jednotlivych zloziek 🙂 neskor mu planujem urobit nieco podobne, ako ste urobili vy, pridat viac prvkov, s ktorymi mozno manipulovat (suchy zips, gombiky na zapinanie, zapadky, rurky na vhadzovanie s nejakym zaujimavym vystupom a podobne 🙂 )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.